Category

Pisi Linux ve Virüsler

Emir Baran Oral / Nasıl Belgeleri / 30-07-2020 / 343

Virüsler hakkında sıkça sorulan sorular

Pisi Linux'ta antivirüs yazılımına ihtiyacım var mı?

Bu sorunun aslında basit bir cevabı var. Eğer bilgisayarınızı bir e-posta sunucusu olarak kullanmıyorsanız, hayır... Pisi Linux'ta bir antivirüs yazılımına ihtiyacınız yok, çünkü yapısal olarak Linux sistemler virüslere izin vermeyen bir güvenlik şemasına sahiptir.

 

"Antivirüs sizin için değil, MS Windows kullanan arkadaşlarınız içindir" derler. Bu doğru mu?

Evet, bir bakıma doğru. Eğer kendinizi değil ama bilgi alışverişinde bulunduğunuz başka kişilerin MS Windows sistemlerini korumaksa amacınız, bir antivirüs kullanmak yine doğru olabilir. Size e-posta ekinde gelen MS Windows virüsleri sizi etkilemezler ancak bunları size geldiğinde tanımak ve engellemek, bu virüslerin daha fazla dağılmasını ve sizin aracılığınızla bir başka MS Windows tabanlı sistemin zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

 

Virüs tarayıcım Pisi Linux dizinlerinde virüs buldu! Peki, bu ne?

Tarayıcınızın bulduğu virüs, çok büyük bir ihtimalle (% 99,9) ya bir Windows virüsü ya da Windows tabanlı tarayıcılarda sizin İnternet alışkanlıklarınızı izlemek için yazılmış bir "tracker cookie"dir. Eğer Pisi Linux kullanıyorsanız, bilgileriniz ve dosyalarınız için endişe etmenize gerek yok.

 

İyi ama bilgisayarımda MS Windows yok! Bana nasıl Windows virüsleri bulaşıyor?

MS Windows işletim sistemlerini etkileyen virüslerin büyük bir kısmı; ofis belgeleri (Word, Excel v.s.) ve bu belgelerin içerdiği makrolar, .pif ve .exe uzantılı dosyalar aracılığıyla İnternet ortamında yayılır. Bu dosyalar aracılığıyla virüs bilgisayarınıza ulaşmış olabilir. Eğer Pisi Linux kullanıyorsanız bu virüsler sizi etkilemez, merak etmeyin :)...

 

Linux için yazılmış virüs var mı?

Nereden baktığınıza bağlı. Teorik olarak, Unix sistem açıklarından faydalanan virüsler laboratuvar ortamında yazıldı. Laboratuvar ortamı diyoruz çünkü bu virüslerin hiçbiri ortalıkta dolaşmıyor, sadece Unix sistemler için virüs olabileceğine dair ispat olsun diye varlar.

Son dönemde Linux çekirdeğindeki açıkları kullanan kök takımı (rootkit)'ler de yazıldı ancak bu açıklar da hızla kapatıldı. Linux ortamında çalışacak ve kendisini çoğaltabilecek virüs yazmak teorik olarak çok zor olsa da, olanaksız değil.

 

Peki, ClamAV'nin 900 bin virüsü tanıdığı söyleniyor, bunlar ne virüsü?

Aslında cevabını yukarıda vermiştik :), bunların neredeyse hepsi MS Windows ortamının virüsleri...

 

ClamAV'yi yükledim ama programlar menüsünde bulamıyorum!

ClamAV, KDE ortamı için yazılan ClamTk arayüzü olmaksızın, sadece komut satırı aracılığıyla kullanabileceğiniz bir virüs tarama motorudur. ClamAV'ı Pisi Linux'ta grafik ortamda kullanabilmek için depodan ClamTk paketini de kurmanız gerekmektedir.


scrollup