scrollup
Pisilinux logo

Geri dönüşsüz olarak dosya silmek

Emre Yılmaz / Nasıl Belgeleri / 30-07-2020 / 547

Giriş

Bilgisayardan silinen hiçbir dosya gerçek anlamda sabit diskten silinmemektedir. Dosyaların delete tuşu ile silinmesi, (shift + delete) tuş bileşimi ile doğrudan silinmesi, çöp kutusundan silinmesi ve hatta sabit diskin defalarca kez biçimlendirilmiş olması bu durumu değiştirmemektedir. Silinen dosyalar çeşitli veri kurtarma yazılımları aracılığıyla geri getirilebilmektedir. Bu durum Pardus ya da Linux'a özgü bir durum değil diğer işletim sistemleri için de geçerli bir durumdur. Silinen dosyaların geri getirilemez hale gelmesi için üzerine yeni veri yazılması gereklidir.

Pardus'ta geri dönüşsüz bir biçimde dosya silmek için KGpg programını kullanabilirsiniz. Pardus ile kurulu gelen bu yazılıma “Programlar > Yardımcı Programlar > PIM > KGpg (Şifreleme Aracı)” yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz.

 

KGpg ile geri dönüşsüz olarak dosya silmek

KGpg ile geri dönüşsüz olarak dosya silmek için öncelikle masaüstüne “Silici” adında bir simge yerleştirilmektedir. Bu Silici üzerine bir dosya sürüklenip bırakıldığında dosyanın üzerine otomatikman 35 kez rastgele veri yazılır bu sayede silinen dosya tahrip edilerek geri getirilemez hale gelir.

Masaüstüne Silici simgesini yerleştirmek için KGpg'yi açınız. Eğer KGpg'yi ilk kez açıyorsanız yapılandırma sihirbazı sizi karşılayacaktır. Bu sihirbazın ikinci adımında yer alan "Masaüstüme Öğütücüyü yükle" seçeneğini işaretleyerek Siliciyi kurabilirsiniz.

Dosya:Kgpg-silici.png


KGpg ilk yapılandırma sihirbazında Silici kurma aşaması

Eğer ilk yapılandırma sihirbazında Siliciyi kurmadıysanız daha sonra "Ayarlar > KGpg Programını Yapılandır > Çeşitli > Silici Kur" yolunu izleyerek Siliciyi kurabilirsiniz.

Artık geri dönüşsüz olarak silmek istediğiniz dosyaları masaüstündeki Silici simgesi üzerine sürükleyip bırakarak silebilirsiniz.