: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE
: /home/pisilinux/domains/pisilinux.org/private_html/External/Starting/Autoload/MyDefines.php
: 2
Pisi Linux - Özgürlük Şimdi Başladı
SORU: Depoda olmayan programların kurulumu nasıl yapılır?
  • 17-05-2018 22:17
    Aydın İlker Alp
    Merhaba,

Pisi Linux'un yeni sürümüne emek veren herkese teşekkürler. Çok büyük emek ve fedakarlıklarla, çok zaman harcayarak güzel bir ürün oluşturmaya çalıştığınızı biliyorum. Sonucun güzel ve iyi olduğunu da düşünüyorum. Çok talep görerek yaygınlaşmasını, çabalarınızın karşılığını bulmasını diliyorum.

Benim sorunum kullanmak istediğim ama henüz depolarda olmayan programları kurabilmek (Örneğin, Opera, Palemoon, BOINC). Pisi Linux bildiğim kadarıyla benzersiz, yani Debian, Arch vb. gibi Linux serilerinden bağımsız ve bu yüzden de o dağıtımlara göre hazırlanmış paketleri kuramayız. Peki, siz o paketleri bir gün ekleyen kadar yapabileceğimiz bir şey var mı?

Selamlar...
  • 18-05-2018 02:29
    ERKAN IŞIK
    Merhaba
    opera için konsoldan sudo pisi bi -dvy https://raw.githubusercontent.com/pisilinux/pisilife-2/master/opera/pspec.xml yazarsan operanın pisi paketi komutu çalıştırdığın yerde oluşacaktır, diğerlerini bir bakalım :) 
  • 22-05-2018 23:23
    Aydın İlker Alp
    Tamam, ev dizinimde Opera kurulum dosyası oluştu, Onunla Opera'yı kurdum. Teşekkür ederim.  Hazır derlenmişken bu paketi depoya atsak da başkaları da yararlansa?

Merak ettim. Anladığım kadarıyla konsoldaki işlemler Debian paketlerini alıp yeniden derledi. Peki, bunu görsel arayüz üzerinden yapabilecek bir Pisi programı yapılabilir mi? Hadi al şu Debian paketini Pisi için derleyiver, diyebileceğimiz bir program? Öyle ya, sürekli hayırseverlere muhtaç mı kalacağız?

Aklıma takıldı, Opera güncellendiğinde, benim kurulumum da otomaitk güncellenecek mi, yoksa yeniden aynı işlemleri mi yapacağım? Yoksa bundan da önce bir hayırsever Opera'nın githubusercontent.com dosyalarını mı  güncellemeli?

Aklıma da gelmişken, oyun oynamayı seviyoruz. Steam de olsun Pisi'mizde. :))

Selamlar

• 24-05-2018 21:29
    Aydın İlker Alp
    Biraz araştırdım. Bir zamanlar Deb2pisi diye bir program yazma çabası olmuş, Debian paketlerini Pisi paketi yapmak için. Ama sonu gelmemiş anlaşılan.
    Bir de depoda halen Pisido ve Pisiyap diye iki tane paket yapıcısı var. İşe yaramasa oraya konmazdı diye düşündüm. Pisidio kuruldu ama Pisiyap depo hatası verdi kurulmadı. Pisido  beni aşacak karmaşıklık içinde, uçak kokpiti daha basit kalır sanırım.

Kısacası, yaptınız bir iyilik Pisi ile, tam yapın da bari Pisi'yi esas işletim sistemimiz yapalım. Eksik programların kısa zamanda eklenmesini önemle rica ediyorum.
  • 03-06-2018 23:16
    ERKAN IŞIK
    selam bir çok paketin depoya eklenmemesinin sebebi lisansları sebebiyle ekleyemiyoruz, o yüzden konsoldan kurulum yaptırıyoruz bizde, depoda olamayan paketlerin güncellemelerini nce takip edip elimizden geldiğince githubdaki dosyaları güncelliyoruz, ve sizde güncellemeyi alabilmek için mecburen şimdilik konsoldan gerekli komutu çalıştırmanız gerekmekte.