: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE
: /home/pisilinux/domains/pisilinux.org/private_html/External/Starting/Autoload/MyDefines.php
: 2
Pisi Linux - Özgürlük Şimdi Başladı
SORU: Nvidia Sürücü Kurulumu - ANLATIM
  • 06-10-2018 21:47
    Övünç TÜRKER
    1.ADIM
    İlk önce Nvidia web sitesinden güncel sürücümüzü indiriyoruz.
    https://www.nvidia.com.tr/drivers
    Manuel Arama kısmına
    Ekran kartı bilgilerimizi girelim
    Sistem kısmına "Linux 64-bit" işaretleyelim
    ve "aramaya başla" tuşuna basalım.
    Dosyamızı indirelim.
    İndirilecek noktayı değiştirmediyseniz /home/KULLANICI-ADI/İndirilenler bölgesine indi

2.ADIM
    Sudo su

nano /etc/modprobe.d/blacklist-nouveau.conf

Gelen ekrana aşağıdaki kodları yapıştıralım

blacklist nouveau
    options nouveau modeset=0

ve CTRL+X , kaydedecek misiniz sorusuna evet ismini sorduğu zaman enter(girdi) tuşuna basın. Kaydedilmiş olacak.

3.ADIM
    Ekran görüntünüz düşük çözünürlükte başlayacak bu önemli değil.
    Bu oluşan görüntü bozulması ekran kartı sürücüsünü devredışı bıraktığımız için.

Paket Yöneticisini açalım ve aşağıda yazan paketleri kuralım

GCC

make

binutils

libc developer depoda: glibc-devel

kernel-source Depoda: kernel aratması yaptıktan sonra YERELLEŞTİRME kısmındaki bütün paketleri ve sistem kusmındaki module-nvidia hariç olan bütün paketleri kurun.

4.ADIM

Konsolu açın

sudo su

cd /home/KULLANICI-ADI/İndirilenler
    ./NVIDIA-Linux-x86_64-390.87.run
    Bu üstte "./" kısmından sonra indirdiğimiz dosyanın uzantısı ile birlikte tam adını gireceksiniz.
    Kurulum başlayacak.

DKMS modulü kurulsun mu sorusuna YES
    32 Bit depo kurulsun mu Sorusuna YES
    diyoruz

reboot yazıp sistemimizi baştan başlatalım.
    Kurulum başarılı güle güle kullanın.

Alıntı değildir.
  • 07-10-2018 03:03
    ERKAN IŞIK
    İlginiz ve anlatımız için teşekkürle.
  • 07-10-2018 09:17
    Cemal Şengül
    Hocam elinize sağlık iyi güzel anlatmışsınız da anlatımınızın eksikleri var
    Öncelikle kernel ve nouveau sürücüsünün piside ki versiyonu gtx 10x sürümünü desteklemiyor zira pascal mimari desteği kernel 4.12 den itibaren geldi piside kernel 4.9 var
    Nvidia sürücüsü grafik ekranda kurulum yapmaz tty ekranında açılış yapmanız gerekir
    Benim gibi nvidia 10x kullananlar zaten pisi kurduğunda nouveu sürücüsü çalışıyor ama etkisiz kalıyor bu nedenle ekran çözünürlüğü hep 1024x768 oluyor
    Bildiğim kadarıyla depoda ki sürücüler 340 için mevcut 390 için değil nvidia 10x ürünleri 390 sürücü kullanıyor son güncel sürücü olarak
    Pisi Linux un nvidia 10x desteği vermesi için bir güncelleme şart
    Ayrıca hadi diyelim pisi kuran son kullanıcı mevcut 340 sürücü kullanan ekran kartı kullanıyor bu yöntemlerle asla kurulum yapamaz zira adı üstünde son kullanıcı
    Pisinin son kullanıcıya inmesi için kullanımı kolaylaştırması şart
  • 07-10-2018 12:24
    Övünç TÜRKER
    Cemal ben pisi linux ekibinin bir üyesi değilim ve yazdıklarımın tamamını okuduğunuzu sanmıyorum veya yazanları anladığınızı. Belki de benim hatamdır.
    Şöyle açıklıyayım:
    Nouveau meselesi için 2.Adıma bakınız.
    Nouveau kapatmak için izlemiz gereken adımları anlattım. Nvidia sürücüsünü kurmak için kapatmak şart.
    TTY nedir bilmiyorum. Ben grafiksel masaüstünden terminali açarak kurdum. Nasıl kurduğumu zaten anlattım.

-Paket Yöneticisinden güncellemeleri yaparsanız linux çekirdeği güncelleniyor.
    -3.Adımı takip ederseniz kernel hatası almazsanız.
    - depodan nvidia sürücüsü indirmiyoruz evet orada 340 var. Ben Nvidia kendi web sitesinden indirdim.

• 07-10-2018 12:28
    Övünç TÜRKER
    Görselde gördüğünüz üzere güncel Nvdia 390 var ve linux çekirdek sürümü 4.14.
    Çekirdeği güncellemek için özel bir işlem yapmadım.
    Yapanız gereken sadece paket yöneticisini açmak ve sağ yukarıda "Güncellemeler" sekmesine tıklamak.
    "Bu gruptaki tüm paketleri seç" işaretleyin  sağ alt tarafta "Paket(ler)i Güncelle" diyin. Güncelleme bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın.
    Ekran kartım: GTX 960
  • 07-10-2018 12:30
    Övünç TÜRKER
    Gerçek boyut için: http://i.hizliresim.com/ODmYRD.png

ama sana katılıyorum pisi linux oyun oynayan insanlar için hiç uygun değil.
  • 07-10-2018 13:44
    Ertuğrul Erata
    oyun oynayanlar hangi oyunları oynamak isterler? hangi linux sürümlerinde oynanan oyunlar pisilinux'ta oynanmıyor ve hangi eksiklikler var?
  • 07-10-2018 14:17
    Övünç TÜRKER
    direk steam yokluğundan kaynaklanıyor her şey. Orada linux destekli oyunlar gözüküyor. Otomatik kuruluyor ve sorunsuzca oynanıyor. Bunun dışında steam kendi geliştirdiği wine tabanlı bir yazılımı var ve bütün windows oyunlarını linuxda açmayı planlıyorlar. 2 Tane oyun denemiştim performansları bile windows 10'a yakındı. Kısacası steam getirin oyun derdi çözülsün ^^
  • 07-10-2018 17:26
    Cemal Şengül
    Övünç kardeş yazdıklarını okudum, anladım ve onaylıyorum
    Ancak kernel güncelleme konusunda anlaşamıyoruz
    Ben ne zaman pisi kursam hemen güncellerim ve şu ana kadar hiç linux 4.14 kurulduğunu görmedim
    Ayrıca hangi kartı kullandığını bilmiyorum ben gtx 1050 kullanıyorum pascal mimarisi
    Pisi dahili olarak linux 4.9 ile kuruluyor
    Nouveau pascal mimarisine desteğini kernel 4.12 den itibaren vermeye başladı
    Bu yüzden Ben pisi yi ne zaman kursam içinde gelen kernel ve nouveau ekran kartımı desteklemediği için aldığım çözünürlük hep 1024x768 oluyor
    Bugün pisiyi tekrar kurup güncelleyeceğim bakalım kernel 4.14 yüklenecekmi
    Şöyle bişey var nvidia 390 sürücüsü kernel 4.14 ile çalışıyor öncesini desteklemiyor bu yüzden pisi ile gelen ve güncellemede değişmeyen kernel 4.9 üzerine kurmaya çalıştığımda hata veriyor
    Paylaştığım resimlere bakarsan orada hariçten indirdiğim sürücülerin hep kernel uyumsuzluğu hatası verdiğini görebilirsin
    Belki depo adresi olarak sen başka bir adres eklemiş olabilirsin ama ben her seferinde içinde dahili olarak gelen depodan güncelleme yaptım
    Bakın ben de pisiyi çok seviyorum ve sonuna kadar destekliyorum
    Bu dağıtımı bırakmayarak geliştirmeye devam eden arkadaşların ayağına taş değmesin
    Ancak bazı konularda sıkıntı olduğunda da bu sıkıntıları çözmek bu işin gereklerinden birisidir
    Eğer başka bir depo ekleyip oradan güncelleme yapıyorsan onuda belirt
    Yok eğer benim en son denememden sonra depoya kernel 4.14 eklendiyse onuda bilemem tabii
    Yinede at desen atamam sat desen satamam ben pisiciğimi :)
    Bazı mecralar pardus makyajlı debian yerine gerçek pardus olan pisiye destek verseler ne güzel olur
    Bu arada solus os eski pardusun bazı teknolojilerini alıp kendine monte etmiş benden söylemesi :)
  • 07-10-2018 18:52
    Övünç TÜRKER
    ağabey kurarken 4.9 la geliyor kabul ediyorum ama bende pisi kurudktan sonra güncelliyor ve 4.14 oluyor.
    o kernel uyumsuzluk hatasını bana da verdi ama o bahsettiğim adım 3 de "ernel-source Depoda: kernel aratması yaptıktan sonra YERELLEŞTİRME kısmındaki bütün paketleri ve sistem kusmındaki module-nvidia hariç olan bütün paketleri kurun." yapınca kernel hatası vermiyor.
    bu dediklerimi PAKET YÖNETİCİ'sinden kurdum.
    Hiç bir adres eklemedim.
    "Bazı mecralar pardus makyajlı debian yerine gerçek pardus olan pisiye destek verseler ne güzel olur" katılıyorum ve bunun hakkında bir başlık açmak istiyordum.
    Ben çocukken pardus duyurulduğunda kurmuştum ve aklımda kalan pisi gibi bir şeydi. ilk pardusu geliştirenler pisi ekibi mi ?
    solus os  bilmediğim bir dağıtım.

• 07-10-2018 19:51
    Övünç TÜRKER
    şimdi deneme amaçlı format attım ve güncelledim 4.14 kurulu.
  • 07-10-2018 20:08
    Övünç TÜRKER
    eksik 2 tane anlatım vardı onlarıda ekledim.
    1. indirilen dosya yetki hatası veriyor. "chmod 777 dosya.run" komutu
    2.si blacklist ayarından sonra reboot yapması gerektiğini yazmamışım.

Not defteri içerisinde güncel anlatım.
    https://mega.nz/#!h0ZGDSiD
    !RMCAWe2yeGMgFpIjSwjiHFLq1eFItiJpWkS4kq8dcek