: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE
: /home/pisilinux/domains/pisilinux.org/private_html/External/Starting/Autoload/MyDefines.php
: 2
Pisi Linux - Özgürlük Şimdi Başladı
SORU: Pisi Linux un iyi ve güçlü yanlarının vurgulanması gereklidir.
  • 06-10-2018 04:11
    zafer öztürk
    Sevgili arkadaşlar, son derece kullanışlı, sevimli , mutluluk kaynağı PisiLinux'umuzu yapan destekleyen herkese teşekkür ediyorum. Bir konuya dikkat çekmek istiyorum.  Forum niteliğindeki bu yazışmalarda çoğunlukla kurulum ve diğer sorunlar konuşulmaktadır. Dışarıdan bakan, PisiLinux'u tanımak isteyen , hatta Linux ile ilk kez karşılaşan insanlar için bu yazışmalar çok korkutucu , uzaklaştırıcı oluyor.  Aslında durum bu değil, bunu amatör kullanıcılara daha açık anlatmak zorundayız. Ben PisiLinux  2.0  Atatürk 'ümü  şu anda kullandığım   ASUS XL 550 L İ5 diz üstü bilgisayara usb bellek üzerinden çok kolayca yükledim, mükemmel çalışıyor. Sorunsuzca kullanmakta olan arkadaşlarımızın çoğunlukta olduğunu biliyorum, bunu ifade edebilmek için bir başlık açalım.
  • 06-10-2018 05:34
    Cemal Şengül
    Hocam ben de Nvidia kullanıyorum sizin gibi ama ben sizin yaşadığınız mutluluğu yaşayamıyorum
    Çünkü Pisi Linux 2.0 sürümünde kullanılan current kernel sürümü Linux 4.9 ve bu kernelle çalışan açık kaynaklı Nouveau sürücüsü sizin ekran kartınızın mimarisi olan Kepler mimarisine destek veriyor
    Ancak benim ekran kartımın mimarisi Pascal ve Nouveau sürücüsü benim ekran kartımın mimarisine ancak Linux 4.12 sürümünden itibaren destek vermeye başladı
    Anlayacağınız Benim Pisi Linux u kurar kurmaz sizin gibi mutlu olmam için dağıtımın kernel ve nouveau sürümünün Linux 4.12 veya üstü olması gerekiyor
    Ayrıca geliştirici arkadaşların kullanıcılar için kapalı kaynak sürücülerin yüklenmesi konusunda çarşaf çarşaf karışık yazılar yazmak yerine küçücük bir betikle bir kaç tık ile otomatik olarak yüklenebilmesini sağlamaları gerekmektedir
    Tıpkı Ubuntu da ki gibi bir uygulama olsun demek istiyorum
    Belki Ubuntu kadar kolay kullanımlı bir dağıtım yapamazlar anlıyorum zira Ubuntu nun arkasında koskoca şirket var ancak yine de küçük bir kaç rötuş ile çok daha kolay kullanılabilir hale getirilebilir zira şu haliyle kesinlikle son kullanıcıya hitap etmiyor
    Ben bile yılların Linux kullanıcısı olarak Pisi Linux ta yaşadığım sorunlarımın üstesinden zar zor gelebiliyorum son kullanıcı nasıl yapsın
    Uzun lafın kısası eğer Pisi Linux son kullanıcıya inmek istiyorsa burada söylediklerimi kulak arkası yapmamalı yok ben orta ve ileri düzey kullanıcılara hitap ediyorum son kullanıcı bana gelmez diyorlar ise yolları açık olsun diyelim aynen böyle devam o zaman
  • 06-10-2018 16:16
    Ertuğrul Erata
    ilk destekleriniz için teşekkür ederim. Ancak  siz de gayet iyi biliyorsunuz ki  bir dağıtım geri dönüşler ile beslenir. burada ya da http://github.com/pisilinux ta main veya core de issue girebilirsiniz. o kadar profesyonel bir ekip değiliz. her tür mecrayı takip edemiyoruz. yardımınıza ihtiyacımız var.

• 06-10-2018 19:00
    Övünç TÜRKER
    İlk defa Linux kuracak arkadaşlara kesinlikle tavsiye etmem. <br>İlk defa linux kuracakların durağı Ubuntu veya Mint olmalı. Bir çok şey kullanıcı dostu. Güncellemeler, sürücü kurulumu veya seçimi, steam kurma.<br>Yok ben illaha yerli yazılımcılara destek vermek için linux'a geçicem diyorlar ise Pisi linux kursunlar tabi.
    --------------------------------------------------
    Faydaları ve sevdiğim yanları:
    - Ücretsizdir
    - Güvenli ve istikrarlıdır.
       Bir kaç ay veya yıl kullandıktan sonra çökme gibi bir sorunla karşılaşmazsınız.
       Virüs bulaşmaz
       Güvenlik firmalarına para vermek zorunda kalmazsınız
    - Linux dağıtımları Windows 10'a oranla hafiftir.
        Boşta Windows 10: 2,6GB RAM
        Boşta Ubuntu 18.04(Linux):  1.4GB RAM
        Boşta Pisi Linux 2.0(Linux): 600MB RAM
    - Windows 10 ilk kurulumdan sonra 2,6 gibi ram tüketimine sahip. Bu da 4GB ram miktarına sahip bilgisayarları ciddi olarak zorluyor. Facebook tarzı sosyal medya sayfalarında rahatça dolaşmak için min 2gb-2,5GB boş ram'e sahip olmanız gerekir.
    - Oldukça hafiftir 64bit desteği olan bütün bilgisayarlarınıza kurabilirsiniz. Boşta 600MB gibi bir ram miktarı kullanıyor. 32Bit işlemci bilgisayarlar için ne yazık ki PİSİ veya Pardus ailesi destek vermemektedir. Lakin 32Bit İşlemci Dsteği veren Linux Dağıtımları var. Linux Mint tavsiye ederim. Azıcık bilgisayardan anlıyor iseniz 512MB ram veya altı bilgisayarınız için "LXLE" kurabilirsiniz lakin güvenilirliği konusunda hiç bir şey söyleyemem. Ben Netbookum da kullanıyorum. boşta 92MB gibi bir ram tüketimine sahip. 1GB ram'e sahibim ve rahatlıkla haber sitelerinde dolaşabiliyorum.
    - Windows 10 da işletim sistemi bilgisayarnızı tam anlamıyla kontrol altında tutuyor ve sizin bazı konular hakkın da karar vermenizi tamamen engelliyor.
    Örnek:
    1) Başka bir güvenlik yazılımı(antivirüs) yok ise windows defender sadece geçici süreliğine kapatılabilir.
    2) Güncelleme kapatılamaz ve ertelenemez. Sadece Professional ve üstü windows sürümleri erteleme yapabilir o da kısa bir süreliğine.
    3) Siz soramadan Microsoft Store dan oyun ve farklı yazılımlar yükler. Bunları silmenize izin vermez. Yazılım yardımı ile veya PowerShell komutu ile silseniz dair ProgramFiles dosyasının içerinde var olmaya devam ederler sadece sizin erişiminiz olmaz ve bu yazılımları ProgramFiles'dan tamamen silmek istediğinizde Windows10 sizi engeller. Bunu yönetici yetkisi alarak bile gerçekleştiremezsiniz. Benim için windows10 kendisi virüs.
    4)Windows 10 bir çok bilginiz bir çok firma ile paylaşır ve windows kurulum esnasında gelen bu zorla size kurdulan yazılımlar sizden bilgi toplar. Bunları kapatmanız mümkündür lakin bu koudan haberdar değil iseniz sizin bilgilerinizi rahat rahat toplar.
    Eksiklikleri ve Zorlukları:
    1) Sahipli Kapalı Kaynak kodlu yani AMD veya Nvidia ait ekran kartı sürücü yazılımlarını oyun oynamak için ihtiyaç duyduğumuz bu yazılımları kurmak ciddi olarak temel bilgisayar kullancısı için zor.
    Ubuntu adlı işletim sisteminde bunu ayarlar kısmından sadece tek bir tık ile kurabiliyorsunuz. Umarım bu özellik Pisi ye de gelir.
    2) Topluluğu yok denilebilir. Topluluğu biziz işte geliştirenler hariç 3-5 kişi ^^ ama sayımız artabilir tabi neden artmasın.<br>3) Steam yok ve bu sizi neredeyse tamamen oyunlardan uzak tutuyor. İnanılmaz bir çaba verdim yinede kuramadım
    4) Deposu bana eski geldi(Örn: Nvidia 340 sürücüsü var sadece)
    5) Kendine ait paket sistemi olması.( Bu aslında yerlilik için gerekli ve güzel bir şey. Kesinlikle karşı değilim ve destekliyorum. Sorun şu ki popüler depolardan dpkg uzantılı dosyalar kurulmuyor. Bu da sizi başka depolara yönelmenizi engelliyor denilebilir.)
    6) Hafif bir işletim sistemi yapıyorsunuz çok güzel 32Bit desteği verin ağabey.64bit işlemci mimarisinden bahsediyoruz. Çokta hafif olması insanların günümüz 64Bit dünyasın da aradıkları bir özellik olduğunu sanmıyorum. Ubuntu gibi 1.3GB ram kullansa sıkıntı olmaz bence.
    Pisi Linux temel bilgisayar işlemlerinizi karşılayabilir
    1)İnternette gezebilir ve video izleyebilirsiniz(web tabanlı bir çok şeyi yapabilirsiniz)
    2)Libreoffice kurulu olarak geliyor bu sayede ofis işlerinizi veya incelemek istediğiniz belgeleri rahatlıkla inceleyebilirsiniz. Lakin oluşturacağınız yeni bir dosya özellikle sunum amaçlı hazırlanılan point dosyası Microsoft Office Power Point üzerinden açacak iseniz bazı uyumsuzluklar oluşacaktır. Bu de liberoffice genel sorunu. Bunun için üniversite sunumumdan düşük not almıştım -_-
    3) Fotoğraf, video izleyebilirsiniz.

Basitçe bilgisayarı emekli olduktan sonra dünya ile bağ kurmak isteyen emekli amca kullanıcısı olarak sıkıntısız kullanabilirsiniz.
    Linux çekirdeğinden gelen güçlü güvenliği ile gönül rahatlıyla bilmediğiniz sitelerde gezebilirsiniz. <br>Bunun dışın da windows da kullandığınız özel programlar var ise linux da bunu çalıştıramazsınız. Basit yazılımlar Wine gibi basit bir kaç işlem ile açabilirsiniz ama bu basitlik sizin bilgisayar deneyiminiz ve hevesiniz ile bağlantılı.
    Oyun oynama gibi hevesleriniz varsa baştan söyliyeyim steam yok ve bir çok güncel windows oyununu oynayamaz veya performans sorunu ile karşılaşırsınız bu genel linux sorunu. Steam bunun üstünden gelecek bir proje üzerinde ve betasını denedim çok başarılı gidiyorlar.
    ---------------------------------------------------
    Pisi Nvidia Ekran kartı Sürücü Kurulumu:
    Baştan uyarayım ekran kartı sürücüsü kurmak biraz sıkıntı.
    -İlk önce pisi deposundan gerekli nvidia yazılımlarını ve karnelleri kurmaları lazım.(Şahsen özel olarak ne kurulmalı bilmiyorum ^^. Pisilinux deposunda ne kadar karnel varsa indirdim zaten toplam 22Mb mı ne)
    -Bundan sonra NVIDIA web sitesinden güncel NVIDIA sürücüsünü indirin.
    - konsoldan indirdiğiniz dosyanın konumuna gidin
        Örn: cd /home/KULLANICI-ADINIZ/İndirilenler/
    ./Nvidia-416.16-deskto(tarzı)<br>karşınıza bir yazı gelecek ne sorarsa evet diyin geçin
    Özellikle 32bit deposunu kuralım mı sorusuna evet diyin.
    ---------------------------------------------------
    NOT: Kullanırken keyif aldığım ve şikayetçi olmadığım bir işletim sistem. Bütün bu bahsettiğim sorunları göze alıyorsanız gerçekten kurmanızı en azından denemenizi tavsiye ederim.<br>
  • 06-10-2018 19:10
    Övünç TÜRKER
    Kurulum kolay<br>Kurulumdan sonra oyun oynamak haricinde bütün işlemlerinizi gerçekleştireibilirsiniz. Kasma,donma sorunu yok. Bozuldu, çöktü derdi yok. Bir çok linux dağıtımını denedim ve bir kaçının hiç stabil olmadığını güncellemeden sonra masaüstünün bile gelmediğini gördüm. Bu işletim sisteminde hiç bir sıkıntı ile karşılaşmıyorsunuz. İstediğinizi yapın.<br>

Bu arada Nvidia kurulum için şunu yazmamışım

CD komutu ile indiridğiniz dosya dizinine gittikten sonra
    sudo su ile root yetkisini alın daha sonra
    ./Nvidia-sürüm...
    komutunu girin.
    Root yetkisi istiyor.
  • 06-10-2018 21:49
    Övünç TÜRKER
    NVIDIA SURUCU KURULUMU: https://pisilinux.org/forum/konu/355-nvidia-surucu-kurulumu-anlatim