scrollup
Pisilinux logo

Hangi ortamı kullanıyorsunuz?

daniel022
28-10-2020 17:46 #1

I figure there are more Linux users here than the general population, but what is your chosen operating system / environment? After I started Windows using GVim several years ago, Linux (Pop! OS and Linux Mint). Since the quarantine started I just had to use a Mac. This was a bit of an adjustment but really how do I enjoy iTerm2 with snappy Vim metal rendering. I also started using tmux for remote dev because of a stamped internet connection and I wish I had done it years ago. My main problem was choosing a tmux prefix key that did not conflict with Vim - it finally settled on F2. How has your workflow and config changed due to WFH?

jiofi.local.html

192.168.8.1

router network

Tahir Aksoy
28-10-2020 22:08 #2

Merhaba Daniel,

Benim Linux ile tanışmam 2007 yılında oldu. Bir bilgisayar dergisinin yanında verilen Pardus sürümü ile o günden sonra 4 sene kadar Windows ve Linux'u birlikte kullanmaya başladım. Sonrasında Pardus harici başka dağıtımları da bilgisayarıma kurmaya başladım.

2014-2017 arasında en çok  Ubuntu ve Debian kullandım sonradan Suse ve Fedora'yı ekledim.

Son 3 yıldır en çok kullandığım dağıtımlar Archman , Pisi Linux ,Fedora ve Zorin Os idi. Özellikle Zorin Os'un kararlı yapısı çok hoşuma gidiyordu. Archman ve Pisi Linux da hız ve stabilite olarak çok iyi dağıtımlar olduğu için hoşuma gidiyor.

Bu yıl 22 ekim itibariyle sabit diskime takrar format attım ve 4 işletim sistemi kurdum. Bunlar sırasıyla:

Pisi Linux

Linux Mint

Ubuntu Studio

Pop Os

Ne olursa olsun Pisi Linux hep ilk sırada olacak benim için :)

Bu arada Linux Mint'i Zorin'den daha hızlı bulduğum için kurdum.

Ubuntu Studio'u içinde gelen video düzenleme ve işleme yazılımları için tercih ettim. Uzun dönemli destek sürümünü kurdum. Hem sorun yaşamamak için hem de masaüstü ortamı XFCE olduğu için.

Son olarak Pop OS 'u da Distrowatch'taki son dönemdeki yükselişi nedeniyle kurdum. Fakat kuracak arkadaşları uyarayım. Benim gibi başka dağıtımlarla birlikte kullanmak için kuracaksanız. Grub menüsü çalışmıyor. O yüzden ben üçüncü sırada onu kurdum. En son Pisi Linux'u kurarak hem Pisi'nin kararlı grup yöneticisini kurumuş oldum hem de bilgisayarda direkt ilk sırada Pisi Linux'u öntanımlı olarak açılış yapılıyor.

Linux dağıtımları ve felsefesi benim için çok önemli, her gün linux hakkında yeni bilgiler öğrenmeye ve bu bilgileri çevremdeki insanlara elimden geldiğince anlatmaya çalışıyorum.smile