scrollup
Pisilinux logo

Bir yıl sonra Pisi'ye dönüş... Ses yok... :(

Leplus Beau
14-10-2020 23:07 #1

İyi günler,

Bir yıldan fazla bir süredir Pisi'den ayrıydım. Bilgisayardaki Windows 7'nin üzerine Windows 10'u kurmak isteyince büyük bir sorunum oldu, bilgisayarım açılmamaya, dahası Bios'a bile girmemeye başlayınca ivedi olarak yeni bir dizüstü bilgisayar aldım. Ancak pazarda gereksinimlerimi karşılayacak fazla seçenek olmadığı için bulabildiğim en uygun bilgisayarı satın aldım. Doğrusu fazla seçenek olmayınca ve zihnimizdeki 'sonuçta üç aşağı beş yukarı tüm makineler aynı işi yapar' düşüncesiyle makineye dikkat etmedim. Ancak bunun böyle olmadığını Pisi'yi ve diğer Linux dağıtımlarını kurmaya çalışınca gördüm. Son yıllarda kullandığım tüm makineler Intel idi, bu son makine ise AMD...

Çok zor olarak Ubuntu'yu kurdum. Onda da sorunlar çıktı; örneğin ekran çözünürlüğünü tanımama, örneğin kablosuz internete bağlanamama vb, vb...

Pardus'un 17.5 DDE sürümünü kurabildim. Onda da aynı sorunlar vardı. Ancak bugüne dek ağır aksak da olsa Ubuntu'yu kullandım / kullanıyorum, KDE masa üstüyle...

Eski bilgisayar köşesinde yatıyordu. Şeytan dürttü; ya da melek... (her kimse onlar!) yeniden bir kurcalayayım dedim. İnternette azıcık bir gezineyim, belki bir çözüm bulurum dedim... Gerçi daha önce de gezinmiştim; dahası bilgisayar onarımcısına da götürmüştüm; ancak bir çözüm bulamamıştık.

Evraka! Bu kez buldum. HP'nin sitesindeki anlatımlardan sabit diskte sorun olabileceğini anlayınca bilgisayarın sabit diskini çıkardım ve Bios'a girebildim.

Evet, ister istemez yeni bir disk aldım ve heyecanla eve gelip Pisi 212'yi kurdum...

Bana sorun yaratan Efi sorununu da sonunda çözdüm, ancak...

Kötü bir sürpriz, ses yok... :( Üç kez silip yeniden kurdum, yine ses yok... :(

Makinenin bir bölümüne de Pardus 19.0'u kurdum. Onda herhangi bir ses sorunu yok. O tıkır tıkır çalışıyor...

Ne yapabilirim?

Bu arada, Pisi 212'de alışageldiğimiz ya da benim kullanmış olduğum birçok yazılım yok. :(

Başkaları da var ama, şu an anımsadığım OpenShot'ın olmayışı beni hayal kırıklığına uğrattı. Gerçi KdenLive var diyebilirsiniz, ancak kullanımına alışmış olduğum OpenShot başka kuşkusuz...

Bir de Analog'tan sayısala aktaran bir yazılım olsa Windows'a daha az bağımlı kalacağım... ;) Eski video kasetlerimi sayısala aktarıyorum da...

Eskiden bir Kino varmış, ama artık yok... :(

Ha, yine bu arada; Windows'u kurmadım. Diğer makinede var çünkü...

Sözü uzattım...

Şimdilik en büyük sorunum ses...

Ne yapabiliriz?

Esenlikle...

ERKAN IŞIK
14-10-2020 23:18 #2

selam makinenin ses kartının modeli nedir?

Leplus Beau
14-10-2020 23:44 #3

İyi akşamlar Erkan Bey,

Bazan bitakım şeyleri tam olarak denemeden atlıyoruz. Kişi oğlu ve kızı tembelliği ya da bazan yorgunluğu diyelim.

Bazan bitakım şeyler gözümüzden kaçıyor...

Ayarlardan çoklu ortam, ses ve video ayarlarına girdim. Orada 'Dahili Ses Analog Stereo'yu seçip bitakım yerlere uyguladım, 'Aygıt listesini uygula' gibi, bazı seçeneklerde ses gelmeye başladı.

Sonra kulaklık denedim. İlk başta yine ses gelmedi. Sonra geldi.

İlginiz için çok teşekkür ederim. Bu arada, ses kartının modelini nereden bulacağımı doğrusu bilemiyorum. Ses çıkınca aramadım... :)

Yazılım isteklerimi ilgili bölümde belirteceğim.

Şimdi Pisi 2.1.2'imle beni başbaşa bırakınız lütfen... :) Bir yıllık özlemim var... ;) Daha bi sürü yazılım ekleyip ayarlarını neyim yapacağım...

Esenlikle,

Tahir Aksoy
17-10-2020 01:08 #4

Merhaba Leplu Beau, Amd işlemcili makineler hakkında şunu söylmek istiyorum. Benim kullandığım bilgisayarda Amd Ryzen 3 2200G with Radeon Vega 8 Graphics işlemci var.

İşlemcinin içinde dahili bir grafik kartı olmasından dolayı tercih etmiştim. Zaten oyun oynamak için değil genel olarak kullanabileceğim bir bilgisayar kurmak için bu işlemciyi tercih etmiştim. Fakat şöyle bir şey oldu bende sizin gibi ubuntu kurmayı denedim fakat yanlış hatırlamıyorsam linux 4.6 çekirdeğinden sonra ki sürümlerinde işlemci üstünde gelen grafik donanımları ile çalışmıyor diye bir uyarı geldi. Win 7 gibi işletim sistemlerinin çalıştığı yazıyordu forum sitelerinde fakat bende Linux haricinde bir işletim sistemi kullanmadığım için orta ölçekli bir grafik kartı satın alarak bu sorunu çözdüm.

Bu arada sorununuzu çözmenize sevindim. smile

Leplus Beau
17-10-2020 02:36 #5

Sevgili Tahir Aksoy,

Donanım konularına girmedim doğrusu. Pisi uefi istiyordu. Uefi'ye geçince makine başlamıyordu. 

Legacy biçiminde Pisi'yi sorunsuz kuruyordu ancak sistemi açmıyordu.

Ubuntu'da da ekran çözünürlüğü ve kablosuz internet sorunu yaşadım. Ekran çözünürlüğünü bir biçimde çözdüm. Şu anda nasıl olduğunu anımsamıyorum.

Kablosuz bağlantı için de garip biçimde bağlı görünse de yanında bir (!) işareti yaratıyor ve bağlanmıyordu/bağlanmıyor. Bir yerlerde bir çözüm göstermişlerdi.

Şimdi her girişimde Konsol'a girip

sudo rm -f /etc/resolv.conf

sudo systemctl restart NetworkManager.service

yazıp bağlayabiliyorum. Birilerinin işine yarar diye burada yazmış olayım. Her dağıtımda çalışmayabilir.

Pardus'un 19 sürümünü de kuramadım. Yukarıda söylediğim gibi 17.5 DDE kurabildim, ancak ekran çözünürlüğü ve kablosuz bağlantı sorununu aşamadım.

Şimdi eski makinemde (intel) Pisi'yle mutluyum... :)

Her açtığımda kablosuz otomatik olarak bağlanmasa da, bir tıklayıp bağlıyorum... O kadarcık zahmete de artık katlanıyorum. :)

Bilgiler için teşekkür ederim.

Şimdi yine Youtube'den video indirme sorunum var DownloadHelper ile. Ek bir pilot kurmam gerekli. tr.gz uzantılı yazılımı otomatik kuramadığımız için bitakım işlemler yapmak durumundayım. Erkan Bey bir defasında yardımcı olmuştu anımsadığım kadarıyla. Şimdi o yazıyı bulmam gerek nasıl yapıldığını anımsamam için.

Pisi ile mutlu günler... Ve de geceler diliyorum...

Esenlikle.

Tahir Aksoy
17-10-2020 08:07 #6

Sevgili Leplus Beau,

Kablosuz internet bağlantısı üzerine paylaştığın komutlar için teşekkür ederim. Ben Pisi'yi her açılışta kablosuz ağa bağlamak için sistem tepsisinden kablosuz internet'e bağlan diyerek bağlamak zorunda kalıyorum. Diğer dağıtımlar gibi açılır açılmaz kendiliğinden bağlanmıyor. Ayarlar kısmına da baktım otomatik bağlanma diye bir özellik bulamadım. Sonrasında bunun güvenlik açısından olduğunu düşündüm. Tıpkı bilgisayardaki SSD yanında kullandığım sabit diski her açılışta şifre girerek bağladığım gibi. Bunu da diğer Ubuntu dağıtımları gibi "Diskler" uygulamasını açarak ayarlar kısmından düzeltebileceğimi düşündüm fakat Pisi'de daha ayrı bir KDE disk programı var. En üst satırda bağlantı yazıp yeni bir yol'a bağ eklenebiliyor ama bunu bilgisayarımda kurulu olan Archman ve Zorin Os disk bağlantılarını etkileyebilme olasılığı yüzünden yapmadım.

Firefox'daki Video Download Helper eklentisini .dep formatında bilgisayarınıza indirip Depkur yazılımı ile bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Depkur çok işe yarayan isveç çakısı gibi bir yazılımdır. Kesinlikle tavsiye ediyorum :) Detaylı bilgi için YouTube kanalını takip ettiğim Sezgin Güler'in şu izletisine bir bakın. Bağlantı için tıklayınız.

YouTube'dan video indirme konusunda ayrıca size önermek istediğim bir yazılım var: youtube-dl

Bu yazılımın kurulumu sırasında küçük bir sorun yaşamıştım. Sağolsun Erkan Bey bu sorunu çözmemde yardımcı oldu. Ulaşmak için tıklayınız

Yine bu yazılımdan daha iyi faydalamanız için bir yazı daha paylaşmak istiyorum. Lütfen tıklayınız

Pardus konusunda da ayrıca şunu söylemek istiyorum. Pisi tabanında iken çok iyi bir Pardus kullanıcısıydım. Fakat Debian tabanına geçtikten sonra birkaç defa kullanmayı denedim fakat bir türlü alışamadım. Açılışta sorunlar vardı. Ve sanki çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın birgün size çok farklı davranışlar sergilemesine benzer bir durum yaşadım. Şu konuda Pardus ekibini tebrik ediyorum kendi resmi internet sitelerinde sorun yaşayan kullanıcılar için bir çağrı merkezi kurmuşlar ve telefon numarasını da paylaşmışlar. Yerli bir dağıtımda böyle birşeyi görmek insanı mutlu ediyor.

Son olarak vermiş olduğunuz bilgiler ve yazınız için teşekkür ederim. smile

Leplus Beau
18-10-2020 08:02 #7

Sevgili Tahir Aksoy,

Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Sözünü ettiğiniz videoları izleyeceğim, yazıları da okuyacağım.

Ben Linux ile 2007 yılında Pardus sayesinde tanıştım. Pardus’un 2007 sürümü çok sorunluydu. 2008 sürümünü uzun süre kullandım. 2009’u pek sevmedim, 2008’e devam ettim. Sonra elbette uzun süre 2011 kullandım. Bu arada değişik Linux dağıtımları da kullandım. Sonrasını biliyorsunuz sanırım. TÜBİTAK’ta yöneticiler değişti, Pardus’ta yol ayrımına gidildi. Gecelerini gündüzlerine katan çok idealist kişiler bırakmak zorunda kaldı vb...

Erkan Tekman Hoca, 1960 başlarında geliştirilmesi engellenen Devrim Arabaları’na gönderme yaparak ‘Benzin bitti paşam’ deyip haklı bir serzenişte bulunarak ayrıldı...

Yakından izleyenler daha bilir ya, uzaktan izlediğim kadarıyla çıkarlar ve / ya da anlayışlar değişmişti. Bill Gates apar topar Türkiye’ye koşmuştu Türkiye’nin ulusal bilişim altyapısını kurma tasarısını duyunca. Yetişmekte olan yeni kuşak Microsoft bağımlığılığından kurtulacaktı. Akıllı kara tahtalar ve Fatih projesine de büyük umutlarla başlanmıştı. Engellemelerle bir hezimete dönüştü...

Pardus’un ilk dönemlerinden söz edince bana bunları anımsattınız.

O konuda uzaktan olduğum halde çok doluyum. Bir de içinde yaşayanları düşünün...

Neyse, KDE masa üstüne alışık olduğum için Pisi’de kendimi buldum. Bir ara yeniden canlandırılan Pardus’un, KDE’ye benzediği için DDE’sini kurdum Pisi ile eş zamanlı kullandım. Çok da uyumlu gidiyordu. Ancak Pardus 19’da sorunlarım olduğu zaman sağolsunlar masa üstü paylaşım/iletişim yöntemiyle çok uğraşmalarına karşın bitakım önemli sorunları çözemediler. Yeni sürümde tüm sorunların çözüleceğini bildirdiler. Ancak AMD makine üzerinde yukarıda anlattığım gibi yeni sürümü kuramadım.

Şimdi yine İntel üzerinde Pisi ile mutluyum. Pisi’yi ayakta tutan dostları, destek veren kişi ve kuruluşları ayakta alkışlıyorum. Bu tür girişimler sağlam desteklerle ayakta durur. Linux dünyasında Ubuntu’nun yaygın olmasının da şansı zaten o; arkasında bir kurumun/vakıfın olması.

Pisi’nin yaşaması ve ilerlemesi dileklerimle...

Esenlikle,

gargmukul121
19-10-2020 14:24 #8

Now I still have a problem downloading videos from Youtube with DownloadHelper. I need to set up an additional pilot. Since we cannot install the tr.gz extension software automatically, I have to do some operations. As far as I remember, Erkan Bey once helped. Now I have to find that post to remember how it was done. mxplayer

Regards, mxplayer app

Leplus Beau
19-10-2020 17:49 #9

Sevgili gargmukul12,

Yanılmıyorsam siz de aynı dertten muzdaripsiniz. Aşağıdaki bağlantıda nasıl kurulacağına ilişkin açıklama yazdım:

https://www.pisilinux.org/forum/konu/1945-downloadhelper-icin-yardimci-ek-yazilim-kurma

Esenlikle,