scrollup
Pisilinux logo

Pisilinux, debian veya archlinux gibi veya başka linux dağıtımlarıyla rekabet edebilir mi?

Emre Yavuzalp
25-08-2020 01:59 #1

Tamam mesela her program yepyeni olmasın, ama güvenlik güncellemeleri konusunda nasıldır? 2 gb ram olan pc ye kursam ağır mı gelir?

Ama yine de mesela wine güncel olsa iyi olurdu. Bazen çok lazım olan bir program. Bir de biraz arch gibi sistem gereksinimi daha düşük olsa iyi olurdu.

Kısacası neden pisilinux kullanmalıyım?

Bir de şu var. Systemd kullanıyor mu pisilinux?

Bir de ne kadar güvenlidir?

Emre Yılmaz
25-08-2020 14:01 #2

Açık konuşmak gerekirse Debian vb. dağıtımlarla rekabet etmesi çok zor. Sonuçta gönüllü ekip tarafından geliştiriliyor. Systemd'nin ne olduğuna baktım ve Pisi Linux'un Systemd kullanıp kullanmadığını bilmiyorum. Güvenlik güncellemelerini her ne kadar aksatmadan yayınlamaya çalışsada Pisi Linux, Bazen geç yayınlanabiliyor. Diğer güncellemeler içinde bu geçerli.

ERKAN IŞIK
27-08-2020 03:36 #3

pisilinux systemd kullanmıyor, kullanıcı kitlesi geliştikce ve o kullanıcı kitlesi uzmanlık alanlarında destek çıktıkça pisilinux da elbette gelişecektir.

Emre Yavuzalp
29-08-2020 03:02 #4

Merhaba Erkan Bey, bu systemd haberi güzel bir haber. Peki niye kullanmıyorsunuz merak ettim, siz de mi güvenlik riskleri oluşturduğunu düşünüyorsunuz? Bu systemd ile ilgili ne düşündüğünüzü merak ediyorum.  

Gelişme konusunda ise, fakat sonuçta siz bundan para kazanmıyorsunuz galiba? Kişi sayısı artsa bile, en fazla, daha fazla bug bulursunuz daha fazla bug rapor edilir. Bu da iş yükünüzü artıracaktır yanlış mıyım? İllaki gelişme olur tabi ama ünlü dağıtımlar kadar olabilir mi? Ve de aranıza katılma şartları nelerdir?

Emre Yılmaz
29-08-2020 22:17 #5

%100 gönüllü bir çalışmadır bu proje ve bu projeden kazanç elde edilmemektedir.

Tahir Aksoy
10-10-2020 16:04 #6

Emre Yavuzalp, systemd olayı linux forumlarında çokça tartışılan konular arasında olan bir konu diye biliyorum. Bazı linux geliştiriciler systemd'yi GNU/Linux felsefesine aykırı bulduğu için benimsemiyor ve init sistem üzerinden devam ediyor. Buna en iyi örnek Debian systemd kullanırken bundan ayrı düşünen debian geliştiricileri sysV kullanrak hazırladıkları Devuan adlı bir dağıtımla yollarına devam ediyor.

Kısaca benim bu systemd olayından anladığım: init sistemi oluşturan unsurların bir arada uyumlu ve otomatik olarak çalışması sağlanmış ama bunlar son kullanıcıya kapatılmış. Bu da doğal olarak sistemi hızlı ve kararlı kılarken son kullanıcı olan GNU/Linux felsefesine sıkı sıkıya bağlı olan kullanıcıların bu sisteme şüphe ile yaklaşmasına yol açmıştır.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıya bıraktığım bağlantılara tıklayıp, daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Siberoloji Blog

Çözüm Park

Berk Karabacak medium.com