: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE
: /home/pisilinux/domains/pisilinux.org/private_html/External/Starting/Autoload/MyDefines.php
: 2
Pisi Linux - Özgürlük Şimdi Başladı
SORU: EFİ'yi geçemedim...
  • 08-08-2018 04:13
    Leplus Beau

İyi günler,

Pisilinux 2'yi Efi dolayısıyla kuramıyorum.

Bilgisayarda Windows 7 ve Pisilinux 1.2'nin yanına kurmak istiyorum.

Ancak bölümleme aşamasına geldiğimde Efi'yi düzenleyin diyor.

Düzenlemeye çalışıyorum; boot ve eps'yi işaretleyip çıkıyorum, bir sonraki aşamaya geçmeye çalışınca boot/efi ayarlandı ama eps bayrağı ayarlanmadı diye uyarı veriyor. Devam edebilirsiniz ancak bilgisayarınız başlamayabilir uyarısı veriyor.

Dönüp aynı şeyi yapıyorum, yine aynı uyarıyı veriyor.

Forum'da 'atladık, herhangi bir sorun yaşamadık' diyen iletiler gördüm, ancak emin olamadığım için atlayamıyorum.

Ne yapmalıyım?

Teşekkürler...

• 08-08-2018 20:29
    Leplus Beau

İyi günler,

Anlaşılan benim sorunum umarsız ya da buralarda bundan anlayan yok. :)

Sağlık olsun, PisiLinux 1.2'den hoşnutuz aslında, pek bir sorunumuz yok.

Varsın bir efi uğruna PisiLinux 2 de olmasın...

Sevgiler...
    :)

• 09-08-2018 08:06
    Kemal Sever
    _İyi günler. Forumda bir yerde yazıyor. Ama şimdi bulamadım. 1.2 de, 2.0 a komut ile yükseltme yapılıyor. Benim de bir sorum olmuştu ama bir cevap yazan yok.

• 10-08-2018 13:12
    Leplus Beau

İyi günler,

İlginiz için çok teşekkür ederim.

Yükseltmeyle ilgili; olduğunu pek sanmıyorum, 2.0'nin sıfırdan kurulması gerek bildiğimce. Ancak zaten şimdilik 1.2'den vazgeçmek istemiyorum. Önce 2.0'yı denemek istiyorum. Çalışan DVD ile sağlıklı bir çıkarım yapmak zor. Kurmak istiyorum, ancak eskisini yitirmeden. Çünkü 1.2'deki bazı yazılımları yitireceğim ve bazılarının da kullanmış olduğum birtakım işlemlerinden yoksun olacağım endişesi var bende. O yüzden onları yitirmeden 2.0'nin ne getireceğini, ne götüreceğini görmek istiyorum.

PisiLinux uzun ara verdiği ve eski siteyi yitirdiği için anladığım kadarıyla çok kişi uzaklaştı.

Yanıt verilmemesi ilgi azlığından.

PisiLinux projesi bu ilgisizlik nedeniyle sona ererse en çok üzüleceklerden biri ben olacağım.

Bir de şu efi sorunu çıktı şimdi karşımıza. Daha önce yoktu. Olur mu, olmaz mı, atlarsan başına ne gelir, neler yitirirsin, bilinmiyor. Herkesin tüm verileri yitirip yeniden kurma gibi lüksü yok. Birçok kişi sanki sadece oyun olsun diye, sadece deneme amaçlı ve uzman olarak Linux kullanıyor gibi bir görünüm var.

2007 yılından beri Linux ile haşır neşirim. Ama Pisili Pardus zamanından beri kurulum hiç bir biçimde basit olmadı. Yine birçok sistemin kurulu olduğu başka bir makineye Ubuntu kurdum, hiçbir biçimde zorlamadan çok kolay kuruldu.

Pisi'de hiçbir zaman ne yaptığınızdan tam emin olamıyorsunuz.

Kolay yanıt da bulamıyorsunuz aradığınızda.

Neyse, sözü çok uzattım. Pisi Linux 1.2'ye devam.... Bir de makineyi çok ısıtmasa iyi olurdu ama...

Platonik aşık gibi, vazgeçemiyoruz... ;)

Esenlikle...

• 16-08-2018 16:30
    ERKAN IŞIK
    bilgisayarınızın biosu efiyi desteklemiyorsa normalde efi seçeneği kurulumda gelmemesi lazım efi desteği sadece destekleyen yeni sistemler için. efisiz olarakda kurulum yapılıyor, ama yinede tüm yedeklerinizi almadan kurulum işlemlerinizi yapmayın veri kaybınız oluşmasın uğraşırken.
  • 18-08-2018 07:36
    Leplus Beau
    Erkan Bey ilginiz için teşekkür ederim.

Benim derdim belgelerimi yitirmek değil, onların zaten yedeğini alıyorum.

Benim derdim 1.2'deki yazılımlarımı yitirmemek. Ayrıca GİMP gibi bazı yazılımların da sonraki sürümlerinde bazı işlevlerinin olmaması beni kaygılandırıyor. En azından Pisi'li Pardus bittiğinden beri, denemiş olduğum Pardus resmi, Pardus Topluluk ve Ubuntu'da kullanılan GİMP (halbuki hepsi 2.8 sürümü) bu işlevlerin artık olmadığını gördüm. Belki bu konuda uzman olanlar bir biçimde kişisel olarak o işlemleri yazılıma ekliyorlar, ancak benim ekleme olanağım yok ve bu yazılımın bu işlevleri benim için önemli.

Bir de, 'bilgisayarınız başlamayabilir' uyarısı olunca, doğrusu uğraşmak istemedim.

Neyse, biz de PisiLinux 2.0'den mahrum olalım. Ya da başka bir bilgisayar bulursam boş olarak, onda denerim. Çünkü 64 bit olan makinede PisiLinux 1.2, Windows 7 ve Pardus DDE var; ve onların başına bir şey gelmesini istemiyorum.

Yeniden teşekkür ederim.

Esenlikle,
  • 18-08-2018 14:06
    ERKAN IŞIK
    test edebilmeniz için ufak bir tavsiye o zaman :) bilgisayarınıza virtualbox kurup sanal makine üzerinde deneyebilirsiniz, bu sayede hiç bir yere dokunmadan kararınızı verirsiniz eksiklikleride burdan bize iletebilirsiniz bu sayede.
  • 04-09-2018 04:40
    Ertuğrul Erata